legal

Zaměstnavatel & dovolená

Zaměstnavatelé jsou ti, kteří plánují směny a potřebují mít v provozu vždy dostatek zaměstnanců. Proto z pohledu zákoníku práce jsou to tedy právě zaměstnavatelé, kteří jsou oprávněni určit či nařídit zaměstnancům čerpání dovolené. Při nařízení čerpání dovolené musí zaměstnavatelé dodržet tyto důležité podmínky:

1. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, nedohodne-li se se zaměstnancem jinak.

2. Pokud chce zaměstnavatel zaměstnanci rozplánovat dovolenou na celý rok, tak alespoň jeden „úsek“ dovolené musí činit nejméně dva týdny v kuse, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedomluví jinak.

Z vážných provozních důvodů zaměstnavatel může přerušit zaměstnanci dovolenou nebo mu dokonce zrušit již schválenou dovolenou ještě před odjezdem. Pak má ale zaměstnanec nárok na to, aby mu zaměstnavatel proplatil všechny vzniklé náklady (letenky, storno zájezdu apod.). Už kvůli této povinnosti dochází ke zrušení dovolené jen velmi výjimečně.

Probíhá plánování a čerpání dovolené u vás bez komplikací ke spokojenosti všech? Pokud ano, je to svým způsobem velký benefit, nejde totiž o úplně samozřejmou věc.


Kodap skupina - daňové poradenství

mini mapa ČR Vybrat kancelář

Specializované kanceláře

(00420) 485 228 422

info@kodaplegal.cz

cs en de 

ETL Global
Rychlý kontakt close